Mielőtt belekezdenénk, szeretnénk hangsúlyozni, hogy jelenleg nincs hivatalos definíció a 2018-ban bevezetésre kerülő 5G-re, de létezik sok olyan pont, amelyben a legfontosabb szereplők egyetértenek.
4G kontra 5G
Ha esetleg Ön is kíváncsi rá, a “G” betű a vezeték nélküli hálózat egy-egy generációjára utal. Technikai szempontból tehát a vezeték nélküli technológia az 1G-vel kezdődött. 2G-ről akkor beszélhettünk először, amikor a vállalatok engedélyezték, hogy egyik készülék üzenhessen a másiknak, míg a 3G lehetővé tette, hogy telefonáljunk, szöveges üzeneteket küldjünk és böngésszünk az interneten. A 4G csupán új lendületet adott a 3G-nek, valamint jobb letöltési és feltöltési adottságokkal bír. Ezek után jött az úgynevezett LTE (long term evolution – hosszú távú fejlődés), amely még gyorsabbá tette a 4G-t.
Tehát a generációkat valójában az adatátviteli sebesség alapján különböztetik meg. A sebességen kívül a kódolási folyamatba is beépítettek egy szünetet, amely összeegyeztethetetlenné teszi az adott generációt a korábbiakkal.
Az 5G sokkal nagyobb sebességgel és kapacitással rendelkezik, mint a korábbi mobilrendszerek, a jelentősen megrövidült várakozási idő miatt pedig jóval gyorsabb betöltési sebességet biztosít a felhasználók számára. A rendszer a már meglévő 4G LTE működési elvén alapul, azonban drámai mértékben felgyorsult sebességgel rendelkezik, és képes kiszolgálni az egyre növekvő számú, interkapcsolatot igénylő eszközök mindegyikét – otthoni készülékektől kezde a hordozható/viselhető technikai eszközökig.
Míg a 4G LTE átviteli sebessége eléri a másodpercenkénti 1GB-ot, az 5G 10GB/másodpercre növeli a letöltési sebességet. Mit jelent ez hétköznapi nyelven? Ahelyett, hogy nagyjából egy órát vegyen igénybe egy HD minőségű film letöltése (amennyiben a körülmények ideálisak, és a jelet semmi sem zavarja), az 5G lehetővé teszi, hogy másodpercek alatt letöltsük a teljes filmet.
Bevezetés
Mivel a 4G-t még nem vezették be mindenhol, az 5G már azelőtt átveheti a vezető szerepet, hogy a korábbi technológia világszerte elterjedt volna.
Fontos megjegyezni azt is, hogy a 4G szálösszeköttetést igényel, az 5G viszont nem. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatók sokkal egyszerűbben telepíthetik az 5G-s internetet, mint a házak között húzódó száloptikai kábeleket. 5G esetén mindössze a néhány háztömbönként elhelyezett bázisállomásokon kell telepíteni a száloptikát, ahelyett, hogy minden utcát felásnának. Ha ezzel elkészültek, már csak a vezeték nélküli modemet kell átadni a felhasználóknak.
Mi lesz a jelenlegi berendezésekkel?
A vezeték nélküli szolgáltatóknak korszerűsíteni kell az infrastruktúrájukat – beleértve a bázisállomásokat és a mobilhálózati antennákat – ahhoz, hogy alkalmazhassák az 5G technológiát. Még akkor is, ha az 5G technológia teljes körű bevezetése csak néhány év múlva történik meg, egészen biztos, hogy az új technológia miatt a jelenleg működő bázisállomások elavulttá válhatnak, és lecserélhetik őket.
Az 5G nagyon magas frekvencián működik, ami azt jelenti, hogy egymáshoz kifejezetten közel kellene elhelyezni a bázisállomásokat vagy mobilhálózati antennákat (a magasabb frekenciájú jelek nem jutnak el olyan messzire, mint az alacsonyabb frekvenciájúak).
Tehát, miért is van szükségünk 5G-re?
Leginkább azért, hogy lépést tudjunk tartani a mobil internetkapcsolatot igénylő eszközök erőteljesen növekvő számával. Jelenleg kb. 6,4 milliárd készülék rendelkezik internetkapcsolattal világszerte – a nagyobb letöltési és feltöltési sebességgel bíró kapcsolat az út a jövő felé. El tudja képzelni, hogy egyetlen perc alatt letölt hat különböző filmet, miközben egy hetediket néz éppen – egy időben, egy interkapcsolat segítségével? Hamarosan lehetővé válik.